Zaznacz stronę

Nasza szkoła włączyła się w Narodowe Czytanie 2021 i dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

To opowieść o ludziach. Bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym – podkreślili Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. – To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru – mówił Prezydent RP. Jak dodał, Gabriela Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej. – Wiele rzeczy, które robi, są robione pod publiczkę. Momentami przeradza się to w okrucieństwo – powiedział Andrzej Duda. Prezydent dodał, że nie należy zapominać, że także jej mąż jest postacią negatywną, ponieważ rezygnuje z odpowiedzialności i woli „święty spokój”. – Czy nie spotykamy takich ludzi w naszym codziennym życiu? Być może dlatego tak bardzo lubimy tę tragifarsę, bo (tacy ludzie) są wśród nas. Warto przypomnieć sobie „Moralność pani Dulskiej”, aby zrobić rachunek sumienia – podkreślił, zapraszając do wysłuchania utworu. Andrzej Duda przypomniał, że „Moralność pani Dulskiej” była także pierwszym polskim filmem dźwiękowym. „Moralność pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Sztuka autorstwa Gabrieli Zapolskiej przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku. Nazwisko bohaterki sztuki na stałe zagościło w polszczyźnie – dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji i ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o własnych walorach moralnych. „Moralność pani Dulskiej” była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów, doczekała się także kilku adaptacji filmowych i spektakli Teatru Telewizji.Prezydent RP ogłosił, że za rok lekturą Narodowego Czytania będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania.

Skip to content