Zaznacz stronę

12 kwietnia 2024r. uczniowie z klas 2tp, 2tme i 3tep– wraz z opiekunami – p. A. Babula,  p.  N. Urbaniak
i p. M. Belotti – odbyli niezwykłą lekcję historii.  Nie była to typowa wycieczka szkolna, gdyż zobaczyliśmy największy cmentarz świata –  Były  Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zgłady  Auschwitz-Birkenau.
Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Oglądanie miejsc kaźni skłoniło nas do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości, jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość bliźniego. W czasie pobytu w Muzeum odwiedziliśmy wszystkie miejsca upamiętniające martyrologię niewinnych ofiar faszyzmu. Przed ,,Ścianą Śmierci” minutą ciszy złożyliśmy hołd tym, którzy zginęli w obozie
w czasie II wojny światowej.
W zetknięciu z tragedią  ludzi sprzed lat tak naprawdę doceniliśmy własne szczęście, możliwość rozwoju i nauki, dar wolności. Zrozumieliśmy przesłanie napisu  znajdującego się na jednym z budynków w Auschwitz, że „Kto nie pamięta historii, skazany jest na powtórne jej przeżycie”. Zwiedzanie Muzeum z pewnością uwrażliwiło na los innych, poszerzyło historyczną wiedzę, ale też pozwoliło na przemyślenie słów, że to,, Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Skip to content