Zaznacz stronę

Mechanik-Monter Maszyn i Urządzeń

technika, zdolności manualne
Rekrutacja

Mechanik - Monter Maszyn i Urządzeń

Zawód ten jest ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych techniką i mechaniką, ze zdolnościami manualnymi, mających pragnienie tworzenia od podstaw urządzeń mechanicznych, mających wyobraźnię przestrzenną, potrafiących działać zadaniowo, samodzielnie i zespołowo.

W procesie kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Gorzycach szczególną uwagę zwracamy na integrowanie i korelowanie kształcenia ogólnego i zawodowego, w tym doskonalenie kompetencji kluczowych nabytych w procesie kształcenia ogólnego. Odpowiedni poziom wiedzy ogólnej powiązanej z wiedzą zawodową przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach, a tym samym zapewni im możliwość sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy.

Uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia w Gorzycach, kształcącej w zawodzie mechanik – monter maszyn i urządzeń, oprócz przedmiotów ogólnokształcących, nauki języka niemieckiego i angielskiego z naciskiem na słownictwo branżowe, przygotowywani są do wykonywania następujących zadań zawodowych: dokonywania montażu maszyn i urządzeń, obsługiwania i konserwowania maszyn i urządzeń, instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń.

Możliwości Zatrudnienia:

 • przemysł metalowy i maszynowy na stanowisku: montażysta, mechanik, ustawiacz, operator różnych urządzeń, konserwator
 • małe, średnie i duże przedsiębiorstwa obsługowo – naprawcze zajmujące się montażem, naprawą i konserwacją maszyn i urządzeń przemysłowych, pojazdów transportowych, maszyn i urządzeń budowlanych, a także sprzętu gospodarstwa domowego, mechanizmów precyzyjnych i aparatury chemicznej
 • wszelkie działy gospodarki zajmujące się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń
 • przedstawicielstwo handlowe w branży metalowej
 • sklepy z narzędziami, elektronarzędziami, materiałami metalowymi itp.
 • własna działalność gospodarcza
d

Mechanik - Monter Maszyn i Urządzeń

Jeżeli interesuje Cię czytanie rysunków technicznych i  maszynowych, sporządzanie szkiców prostych części maszyn, dobieranie narzędzi i wiele innych zakresów prac mechanika to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!

l

Kompetencje:

Uczeń potwierdza zdobytą wiedzę i umiejętności podczas egzaminu z kwalifikacji:

MEC.03. (Montaż i obsługa maszyn i urządzeń)

Absolwent szkoły po potwierdzeniu kwalifikacji MEC.03. może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik mechanik, po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji: MEC.09. (Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń), oraz uzyskać wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Dodatkowo uczniowie kształcący się w naszej szkole w zawodzie monter maszyn i urządzeń mogą odbyć kurs spawalniczy potwierdzony certyfikatem.

Praktyki zawodowe uczniowie mają możliwość odbywać w CKZ Gorzyce, Federal Mogul, Alumetal, Superior Industries Production oraz innych zakładach – firmach w regionie.

s

To co najważniejsze:

W nauczaniu szkolnym oprócz przedmiotów ogólnych, szczególny nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne oraz przedmioty zawodowe takie jak:

 • Technologia z materiałoznawstwem
 • Podstawy konstrukcji maszyn i maszynoznawstwo
 • Montaż maszyn i urządzeń
 • Pracownia podstaw konstrukcji maszyn
   

Umiejętności/Kompetencje miękkie:

W wyniku kształcenia szkolnego, oraz odbytych praktyk zawodowych absolwent kończący szkołę w zawodzie monter maszyn i urządzeń będzie przygotowany m.in. do wykonywania następujących zadań :

 • dokonywanie montażu maszyn i urządzeń
 • obsługiwanie i konserwowanie maszyn i urządzeń
 • instalowanie i uruchamianie maszyn i urządzeń

Kompetencje miękkie:

W ramach nauczania zawodu uczniowie odbywają wycieczki dydaktyczne na coroczne Targi Techniczne w Kielcach i Poznaniu, prezentacje firm i zakładów działających w regionie (Federal Mogul, Alumetal, Superior Industries Production, Pilkington). Prowadzimy też współpracę z Wydziałem Mechaniczno – Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Rekrutacja

Jak mogę dołączyć do tego kierunku?

Kierunek otwarty jest dla każdego, kto wykazuje się odpowiednimi predyspozycjami.

Zadzwoń i dowiedz się więcej

(015) 836-20-87

zadaj pytanie przez email

01.

Wypełnij formularz rekrutacyjny

02.

Przygotuj się do egzaminu

03.

Oczekuj na wyniki

uczniów

pedagogów

kierunków

Lat kształcenia

Kontakt

Zespół Szkół w Gorzycach im. Por. Józefa Sarny

39-432 Gorzyce,
ul. Żwirki i Wigury 2

Telefon: (15) 836-20-87

 

Email: zsgorzyce@wp.pl

Skip to content