Zaznacz stronę

     Od wielu lat programy grantowe w naszej szkole umożliwiają organizację międzynarodowych wymian młodzieży i cieszą się ogromną popularnością. Mają one  już miejsce od 2011 roku. Jest to świetny pomysł na edukację pozaszkolną, która pozwala przezwyciężać bariery językowe, pokonywać stereotypy oraz uprzedzenia panujące nie tylko wśród młodych ludzi. Wymiany takie dają szansę naszym uczniom by realizować  swoje pasje, rozwijać talenty, a także poznawać inne kultury. 

    Mówi się, że szkoła uczy, ale podróże kształcą. Wymiany uczniowskie to najlepsza okazja dla uczniów Zespołu Szkół w Gorzycach by dowiedzieć się o zakątkach naszego globu naprawdę wszystkiego, a przy okazji poznać również siebie. Poznajemy język, obyczaje, tradycje, i kulturę wybranego kraju. Nawiązujemy znajomości, które mogą się przerodzić w przyjaźnie na całe życie. Stajemy się bardziej samodzielni i odpowiedzialni za swoje sprawy. 

   W dniach od 31 Marca do 4 Kwietnia 2024 gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z jednej ze szkół z Giurgiu – miasta w południowej Rumunii nad Dunajem, gdzie mieści się największe przejście graniczne z Bułgarią. Zwiedzaliśmy, pracowaliśmy intensywnie nad projektem i uczyliśmy się poznając siebie nawzajem. Temat projektu to: ‘Don’t be a bully be a friend’  dlatego też wszystkie zadania i prace były ściśle związane z tym tematem. Stworzyliśmy tzw. kod dobrego zachowania, plakaty jak walczyć ze znęcaniem się wśród nastolatków i jak temu zapobiegać. Na podstawie scenek i prezentacji dowiedzieliśmy się wspólnie jak powinniśmy reagować na to zjawisko. Prezentacje, filmy, prace w grupach, gry i zabawy przybliżyły nam temat projektu oraz nauczyły dobrego zachowania. Poznaliśmy również siebie, nasze kraje, miejscowości oraz szkoły. Jesteśmy gotowi, aby przekazać zdobytą wiedzę i doświadczenia innym. Tydzień minął naprawdę dobrze, dokonaliśmy ewaluacji i wyciągnęliśmy wnioski do dalszej pracy.  Nawiązane znajomości przerodziły się w przyjaźnie, kto wie? Może na całe życie?

SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC
Skip to content