Zaznacz stronę

W ramach lekcji wiedzy o kulturze uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu filmowym.                                 

Polski film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana „Twój Vincent” podbija świat.Został kupiony do dystrybucji do 135 krajów! Międzynarodowa obsada to aktorzy światowej sławy (m.in. Saoirse Ronan, Helen McCrory, Jerome Flynn).  Równie wybitna jest obsada polskiej wersji językowej: Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski, Robert Więckiewicz. W roli Vincenta van Gogha – Robert Gulaczyk, aktor teatralny, debiutujący w roli filmowej.                                                                                                                                                                                             

„Twój Vincent” to jedyny w swoim rodzaju projekt. Pełna tajemnic biografia Vincenta van Gogha opowiedziana jest poprzez jego malarstwo. W filmie „grają” 94 obrazy Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 zostało częściowo lub znacząco przekształconych. „Twój Vincent” został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. Efekt końcowy to połączenie gry aktorskiej i kunsztu malarskiego animatorów, którzy wszystkie postacie odtworzyli za pomocą farby olejnej.                            

Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana.W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. „Twój Vincent” przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci. Od dziecka uważał się za gorszego niż reszta, nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca, w końcu odnalazł powołanie w malarstwie, któremu poświęcił się w całości.                                                                                                                                                     

Dzięki tej projekcji filmowej mieliśmy możliwość zobaczyć portret samotnego artysty, który nie doczekał się niestety uwagi, sławy i aprobaty za życia. To pierwsza w historii animacja pełnometrażowa, która została namalowana farbami olejnymi. Następnie obrazy wprawiono w ruch za pomocą metody rotoskopii, znanej szerzej jako animacja poklatkowa. Na ekranie zobaczyliśmy więc prawdziwie ruchome obrazy utrzymane w stylistyce i poetyce samego Vincenta van Gogha. Poruszające się z poetycką gracją obrazy są wręcz hipnotyzujące i magiczne,natomiast gra światła i muzyka przenoszą nas w podróż marzeń,zastosowanie genialnego konceptu sprawia,że dzieła van Gogha otrzymują nowe życie.  “Twój Vincent” dostarczył nam niezwykłych i oryginalnych doświadczeń wizualnych.Zachęcamy Was do obejrzenia tego filmu na dużym ekranie!                                                                                         

,,Film,który zmienia historię kina’’, ,,Polski film,który podbija świat’’, ,,Zachwyca i wzbudza podziw’’, ,,Absolutne arcydzieło obrazu i dźwięku’’, ,,Przepiękny,do głębi poruszający hołd dla życia i twórczości van Gogha’’.

Skip to content