Zaznacz stronę

    20 października 2023r.  grupa 31 uczniów  naszej szkoły odwiedziła królewskie miasto Kraków. Piękną  dawną stolicę podziwiali także praktykanci- Joyce i Disala. Głównym  celem wyjazdu była wystawa  „Matejko. Malarz i historia”  w Muzeum Narodowym,  zorganizowana  z okazji  przypadających  w tym roku: 185. rocznicy jego urodzin, 130. rocznicy śmierci oraz 125. rocznicy powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Muzeum Dom Jana Matejki. Zwiedzaliśmy to niezwykłe miejsce pod opieką  przewodnika, który potrafił zainteresować młodzież osobą artysty i jego sztuką. Przybliżył fascynujące oblicze mistrza Matejki, prezentując zarówno obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią , a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym – w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomniał   także o społecznych zasługach Matejki, czego dowodem są  liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce.

     Pogoda dopisała, dlatego udaliśmy się na romantyczny spacer wzdłuż Wisły z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu, obowiązkowa była  wizyta u Smoka Wawelskiego. Następnie weszliśmy na teren ogrodów wawelskich,  tam zaczyna się wystawa Obraz Złotego Wieku z charakterystyczną rzeźbą inspirowaną jedną z renesansowych głów wawelskich- symboliczne nawiązanie do splendoru dworu Jagiellonów. Zobaczyliśmy także instalację ,,Wyspia’’autorstwa Kingi Nowak,która podążając tropem wawelskich fascynacji witraży i malarstwa Wyspiańskiego stworzyła ten projekt.Obcowanie z kolorem kojarzy się z witrażami Wyspiańskiego,a ułożenie zbliżone jest do litery ,,W’’i ma przypominać o najsłynniejszych dramatach artysty ,,Weselu’’i ,,Wyzwoleniu’’. Po raz pierwszy na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu zagościło dzieło sztuki współczesnej.

Następnie przeszliśmy  na Rynek, podziwiając  architekturę Starego Miasta, Sukiennice,  Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza. Była  chwila na indywidualne podziwianie zaułków miasta, posiłek, zdjęcia i zakup pamiątek.  Edukacja historyczna, krajoznawcza znakomicie połączyła się z integracją i relaksem!

Skip to content