Zaznacz stronę

22 maja 2023r. uczniowie ZS w Gorzycach wraz z opiekunami – p. Natalią Urbaniak i p. Anną Babulą – udali się na wycieczkę do Fabryki Porcelany w Ćmielowie oraz do rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich. Uczniowie klas pierwszych i drugich poszerzyli wiedzę o historii regionu z różnych dziedzin i miło spędzili ten piękny, słoneczny dzień.

Pierwszym punktem był „AS Ćmielów” – Żywe Muzeum Porcelany. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o ceramicznych tradycjach Ćmielowa i okolic, które sięgają XVIII w. a produkcję rozpoczęto w 1804r. Ogromne wrażenie zrobił stary 20-metrowy piec, służący wiele lat do wypiekania porcelany. Mieliśmy jedyną i niepowtarzalną okazję zapoznania się z dawną techniką wypalania i procesem technologicznym jej powstawania. Dowiedzieliśmy się, z czego produkuje się porcelanę, jak wygląda masa porcelanowa, jak przygotowywane są modele i formy. Okazuje się, że proces produkcji jest niezwykle skomplikowany, a gotowa porcelana bardzo kosztowna. Szczególnie urzekły nas filiżanki z różowej i szmaragdowej porcelany, są unikatowe na skalę światową! Właściciel fabryki współpracuje ze współczesnymi artystami- plastykami, którzy projektują dla niego oryginalne dzieła. Efektem tej współpracy jest galeria sztuki współczesnej, którą mogliśmy podziwiać. W dobre humory wprawił nas spacer po alei ćmielowskich małp, to oryginalny pomysł właściciela fabryki.

Drugim punktem były Krzemionki Opatowskie – w 2019r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z największych i najlepiej zachowanych w Europie rezerwatów archeologicznych. Te prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego przetrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. Wyrobiska eksploatacyjne zostały odkryte w 1922r. przez geologa Jana Samsonowicza. Wysokość podziemnych wyrobisk wynosi od 55 do 120 cm – górnicy drążyli więc skały na leżąco lub na kolanach, a z pozyskanego krzemienia wyrabiali narzędzia, głównie siekiery. ,, Buły” krzemienia mają charakterystyczne, jasnoszare paski o koncentrycznym przebiegu, wyraźnie odbijające się od ciemnoszarego tła.Właśnie od tych pasków wywodzi się nazwa krzemień pasiasty. Jest to dość rzadki rodzaj krzemienia – stał się ostatnio bardzo modnym i poszukiwanym kamieniem jubilerskim – nazywany kamieniem optymizmu lub świętokrzyskim diamentem. Logo muzeum stał się symbol Bogini Matki Ziemi- znaleziony na jednej ze skał.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w jednej z restauracji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Skip to content