Zaznacz stronę

Koniec listopada to czas na Andrzejki, które są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny. W nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, o zmierzchu rozpoczynała się pora wróżb dla dziewcząt, którym wspomniany święty miał pomóc w odkrywaniu przyszłości dotyczącej zamążpójścia.

W naszej szkole 26 listopada również odbyły się tradycyjne wróżby andrzejkowe przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów z klasy trzeciej i czwartej.

W tym dniu każdy mógł poznać imię swojego przyszłego wybranka bądź wybranki oraz dowiedzieć się co go czeka w przyszłości.

Pomysłów na wróżby było mnóstwo. Dziewczęta roztapiały w garnku wosk, a następnie z zastygniętej figury woskowej wróżyły co czeka ich koleżanki i kolegów w przyszłości. Nie zabrakło również losowania przedmiotów o symbolicznym znaczeniu oraz kolorów, czy też wrzucania monety do naczynia.

Niewątpliwie Andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy.

Skip to content