Zaznacz stronę

W Zespole Szkół w Gorzycach od kilku lat organizowana jest międzynarodowa wymiana młodzieży, najpierw w ramach programy Comenius, obecnie Erasmus. W ciągu tych kilku lat ponad 300 uczniów gorzyckiej szkoły odwiedziło większość krajów Unii Europejskiej.
A wszystko to dzięki jednej osobie – nauczycielce języka angielskiego Renacie Stadnik – Komórkiewicz, która pisze programy oraz czuwa nad prawidłową ich realizacją.

W dniach od 15 do 21 października 10 – osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Gorzycach odwiedziła Bułgarię, w ramach programu o nazwie Robo.

Jest to program związany z robotyką i informatyką. Uczniowie oprócz poznawania kultury krajów partnerskich, zajmują się programowaniem robotów oraz obsługą systemów informatycznych.

– W Bułgarii poszerzyłam swoją wiedzę dotyczącą programowania w różnych językach – mówi Aleksandra, uczennica klasy drugiej technikum informatycznego. Miałam też możliwość degustacji potraw kuchni bułgarskiej, które sama przygotowałam – dodaje Aleksandra.

Program Robo przeznaczony jest głównie dla uczniów technikum informatycznego, mechatronicznego i mechanicznego, a więc podstawowych kierunków nauczanych w Zespole Szkół w Gorzycach. W lutym 2019r. kilkudziesięciu uczniów z krajów partnerskich: Bułgaria, Rumunia i Włochy odwiedzi Gorzyce, a w kwietniu uczniowie z Gorzyc polecą do Włoch.

– Międzynarodowa wymiana młodzieży w naszej szkole w kolejnych latach na pewno będzie kontynuowana – mówi dyrektor Krzysztof Komórkiewicz. Oprócz poznawania kultury, nawiązywania nowych przyjaźni jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. W projekcie uczniowie porozumiewają się w języku angielskim. A jeśli dobrze opanują ten język, cały świat będzie stał przed nimi otworem – dodaje dyrektor.

Zespół Szkół w Gorzycach to jedna z niewielu szkół, która mimo głębokiego niżu demograficznego nie musi martwić się o swoją przyszłość, gdyż uczniów z roku na rok przybywa. Programy międzynarodowej wymiany młodzieży, baza dydaktyczna – której nie dorównują inne szkoły, podpisane umowy partnerskie z największymi pracodawcami
w powiecie tarnobrzeskim, zakładami Federal Mogul oraz Alumatal dzięki którym praktycznie każdy uczeń ma zapewnioną pracę stawiają gorzycką szkołę bardzo wysoko w rankingach szkolnictwa zawodowego.

Powyższe fakty dostrzegł również Podkarpacki Kurator Oświaty wręczając Zespołowi Szkół
w Gorzycach statuetkę „Złoty Prym” – najlepsze technikum w województwie podkarpackim w roku 2018.

 

 

Skip to content