Zaznacz stronę

Już po raz kolejny, w ramach projektu ERASMUS+ uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach odwiedzili europejski kraj. Tym razem celem była rumuńska Drobeta Turnu Severin. Było to pierwsze spotkanie grupy ROBO „Remain On Board” zajmującej się programowaniem robotów. W skład grupy wchodzą, oprócz Polski i Rumunii, Włochy i Bułgaria. Organizatorem spotkania odbytego w dniach 21-25 maja 2018r. byli nauczyciele i uczniowie z Rumunii. Na wstępie uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w czasie uczestnictwa w projekcie. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania przez władze miasta oraz dyrekcję szkoły odbyły się pierwsze zajęcia- ich tematem było programowanie w języku C. Po nich nastąpiła część praktyczna: programowanie małych płytek PCB zwanych „Arduino”. W kolejnych dniach tematem zajęć było programowanie w C/C++, programowanie robota tak, aby poruszając się po wyznaczonej trasie, odnalazł wyjście. Duże zainteresowanie i emocje towarzyszyły wyścigom robotów: oprócz szybkości przejazdu, jury zawodów brało pod uwagę dokładność pokonania przez robota narysowanej na planszy trasy. Projektowanie plakatów o tematyce robotyzacyjnej było ostatnim działaniem projektowym podczas pobytu w Rumunii. Uczniowie mogli wykorzystać dowolne techniki artystyczne. Powstały cztery dzieła mające szansę zostać symbolami Projektu ROBO. W czasie gdy uczniowie tworzyli plakaty, koordynatorzy spotkali się w celu omówienia działań projektowych na najbliższe miesiące: spotkania w Bułgarii i w Polsce.
Ten projekt, w którym uczestniczyło 12 uczniów i nauczycieli jest szczególny dla Zespołu Szkół w Gorzycach, gdyż wiąże się ściśle z kierunkami kształcenia w tej szkole. Robotyka i programowanie to ważne zagadnienia z którymi na co dzień spotykają się uczniowie technikum mechanicznego, mechatronicznego, informatycznego jak również uczniowie kształcący się w zawodach: technik automatyk oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.
– Pobyt w Rumunii to nie tylko nauka. Po zajęciach był czas na poznanie ciekawego miasta jakim jest Drobeta. Jedną z atrakcji jest udostępniona do zwiedzania wieża ciśnień, na którą dostaliśmy się pokonując 160 krętych schodów – mówi Kacper, uczeń technikum informatycznego. Ze szczytu wieży podziwiać można panoramę miasta oraz przepływający przez miasto Dunaj, w tej części Rumunii jest on rzeką graniczną- na drugim jego brzegu leży Serbia – dodaje Kacper.
Jeszcze w tym roku w lipcu, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Gorzycach udadzą się w odwiedziny do szkoły partnerskiej na Litwie. Początek kolejnego roku szkolnego, a więc wrzesień do wyjazd na Słowację.
– Wybrałem naukę w Zespole Szkół w Gorzycach ze względu na wysoki poziom nauki języka angielskiego, i nie zawiodłem się – mówi Bartek, uczeń klasy trzeciej technikum informatycznego. Gdybym jeszcze raz stanął przed decyzją o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, bez namysłu wybrałbym Zespół Szkół w Gorzycach – dodaje Bartek.

Skip to content