Zaznacz stronę

W dniach 19-24 lutego 2018r. Zespół Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach gościł 49 uczniów i nauczycieli z Turcji, Grecji, Włoch, Portugalii i Rumunii. Spotkanie to odbyło się w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus, w którym gorzycka szkoła uczestniczy od 2013r.

– Chcieliśmy zapoznać naszych gości z polską kulturą i tradycją, pokazać naszą miejscowość. Nie mogliśmy również zapomnieć o realizacji celów projektu: „Zastosowanie urządzeń mobilnych w pracy szkoły”. Szkolenia z tym związane odbywały się w naszej szkole oraz w murach uczelni wyższych, z którymi współpracuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach – mówi Renata Stadnik  – Komórkiewicz, koordynator projektu.

W pierwszym dniu projektu zajęcia odbywały się w szkole. Po uroczystym rozpoczęciu, goście zwiedzili szkołę, a następnie odbył się cykl szkoleń i warsztatów, które przeprowadzali informatycy z gorzyckiej szkoły. Na zakończenie uczniowie odtańczyli „Poloneza”.

W kolejnych dniach 80-osobowa grupa złożona z uczestników projektu zwiedziła Wieliczkę, Kraków, Oświęcim oraz Baranów Sandomierski. Odbył się również cykl szkoleń w Rzeszowie (WSIiZ) i Stalowej Woli (Politechnika Rzeszowska). Największe jednak wrażenie zrobiła wizyta w zakładzie Federal Mogul.

Uczniowie mieli również czas na integrację i zabawy. W czwartkowe popołudnie odbyło się wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, a wieczorem dyskoteka. Uczniowie z ciepłych krajów (Turcja, Grecja, Portugalia, Włochy) po raz pierwszy w swoim życiu rzucali się śnieżkami oraz uczyli się jeździć na łyżwach.

– Przez tydzień w moim domu gościłem kolegę z Włoch. Na początku miałem pewne obawy, jednak Luka okazał się bardzo fajnym kolegą – mówi Aleksander, uczeń klasy drugiej technikum w gorzyckiej szkole. Rozmawialiśmy w języku angielskim i włoskim. Na wakacjach wybieram się z rewizytą do Włoch – dodaje Aleksander.

Obecny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży, to już trzeci, który odbywa się w naszej szkole. Dzięki nim w ciągu kilku lat 220 uczniów odwiedziło większość krajów Unii Europejskiej i Turcję – mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach Krzysztof Komórkiewicz. Piszemy kolejne projekty, gdyż chcemy być szkołą nowoczesną, szkołą europejską. Chcemy aby każdy nasz uczeń miał możliwość wyjazdu za granicę, nie tylko zachodnią, ale również wschodnia – dodaje dyrektor.

Skip to content