Zaznacz stronę

To kolejny krok w kierunku tego by kształcić w sposób praktyczny i jeszcze bardziej dbać o przyszłość młodzieży. Z inicjatywy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach powołano Społeczną Radę Programową placówki, dzięki której mają być wprowadzone kolejne innowacyjne rozwiązania korzystne dla uczniów, uczelni wyższych i przedsiębiorców. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu, największych zakładów (Federal Mogul, Alumetal), uczelni wyższych (Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego) oraz dyrektorzy szkół gimnazjalnych i podstawowych.

– Chcemy kształcić w atrakcyjnych kierunkach, które mają przyszłość dlatego jestem przekonany, że połączenie wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracodawców, uczelni wyższych i dyrektorów szkół sprawi, iż nasza szkoła będzie jedną z najlepszych w województwie podkarpackim – mówi Dyrektor Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny Krzysztof Komórkiewicz.

Działalność Społecznej Rady Programowej ma dać odpowiedź na pytanie: jak uczyć, by zarówno rynek pracy jak i młodzież mogła na tym korzystać.

– Kiedy otrzymałam zaproszenie byłam bardzo zadowolona, że pojawia się inicjatywa w której wezmą udział wszystkie podmioty działające na rzecz rynku pracy – mówi Teresa Huńka – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnobrzegu. Myślę, że to wspólne przedsięwzięcie sprawi, że zarówno młodzież jak i rodzice będą się przekonywać, iż warto uczyć się w szkołach zawodowych takich jak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach – dodaje.

Tego typu działania mają pokazać, że przemyślany rozwój i współpraca różnych podmiotów mogą dać szansę na zrobienie kariery zawodowej  także w małej miejscowości, bez konieczności wyjeżdżania do dużego miasta.

– Wspieramy tego typu inicjatywy – mówi kierownik zakładu Alumetal Mariusz Wiatr. Z Zespołem Szkół w Gorzycach współpracujemy już od kilku lat. Organizujemy praktyki oraz płatne staże wakacyjne, doposażamy szkołę w pomoce naukowe gdyż jest to dobra szkoła i warto w nią inwestować – dodaje.

Świadomość młodzieży jest coraz większa, a umowy patronackie i świetnie wyposażone warsztaty gorzyckiej szkoły powodują, że mury szkoły opuszcza świetnie przygotowany absolwent, któremu adaptacja w miejscu pracy nie zajmuje wiele czasu.

– Chcemy wspierać się wzajemnie oraz rozmawiać o problemach szkoły średniej i wyższej – mówi Dziekan Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej mieszczącego się w Stalowej Woli dr. Andrzej Chmielowiec. Uczniowie po skończeniu szkoły powinni być przygotowani do podjęcia pracy oraz kontynuacji nauki. Chcemy dać im to co najlepsze, gorzycka szkoła dobrze kształci młodzież wiec chętnie z nią współpracujemy – dodaje dziekan.

Skip to content