Zaznacz stronę

26 lutego 2017r. w Gorzycach odbyła się spotkanie o charakterze sportowo-patriotycznym,aby  upamiętnić tych, którzy walczyli w obronie naszego kraju.Był to bieg Tropem Wilczym. Trasa biegu nie była przypadkowa zarówno krótszy (1963 m) jak i dłuższy (4600 m) odcinek wiódł ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego – Franciszek Bajcer „Sanowski”, Mieczysław Świergul „Adamski”, Bronisław Główka „Buława”, Stanisław Styga „Wampir”, Czesław Gołębiowski „Góral” i Stanisław Dziubek „Vis”.                                                                                                                                                                                                                               Tuż przed rozpoczęciem zawodów na prośbę wójta Gorzyc – Leszka Surdego uczczono minutą ciszy pamięć żołnierzy.                                                                                              Naszą szkołę podczas biegu reprezentowali Piotr Wojtanowski , Andrii Matsola,Karol Burczy ,Daniel Bernat.Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki z bohaterem.  Imprezie towarzyszył piknik historyczny, podczas którego można było obejrzeć wystawę „Żołnierze Wyklęci. Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944-1956” przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Obejrzeć militaria i historyczne pamiątki przygotowane przez członków Podkarpackiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”.                                                                                                                                                                                                     Dodatkowo można było uzyskać informacje na temat oddawania krwi, a to za sprawą Gorzyckiego Klubu Federal Mogul (303).                                                                                 W wydarzeniu uczestniczyli również członkowie stowarzyszenia „Partyzant” ze Stalowej Woli.                                                                                                                             Bieg Tropem Wilczym rozpoczął w gminie Gorzyce tydzień poświęcony Żołnierzom Wyklętym.                                                                                                                              W najbliższy piątek w  Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach odbędzie się projekcja filmu „Zapora” oraz opowieść „Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa”.Natomiast w niedzielę  o godz. 10.30 nastąpi poświęcenie tablicy pamiątkowej upamiętniającej żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, walczących o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystość rozpocznie msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Gorzycach.  Organizatorem sportowych zmagań był gorzycki klub sportowy ,,Sprint’’.                                                                                                                                                             

                                                                                                       PATRONAT HONOROWY OBJĘLI :

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego – Paweł Bartoszek

Wójt Gminy Gorzyce – Leszek Surdy

Skip to content