Zaznacz stronę

Uczniowie z Zespołu szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Jak nie czytam , jak czytam’’ ,której organizatorem był miesięcznik ,,Biblioteka w Szkole’’. Naszym hasłem przewodnim były słowa C. R. Zafóna ,,Jedna książka może zmienić życie człowieka’’. Celem tego przedsięwzięcia była promocja czytania wśród młodego pokolenia oraz wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających ,,dorosłych’’, a także wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Wspólnie z uczniami z całej Polski chcieliśmy przyczynić się do ustanowienia ,,rekordu czytania w jednym momencie’’.

Akcja czytelnicza w naszej szkole została zorganizowana przez nauczycielkę j. polskiego p. Magdalenę Motas -Korzonek oraz p. Małgorzatę Laskowską –nauczyciela bibliotekarza. O czytaniu i roli książki poinformowaliśmy nasze środowisko lokalne. Umieściliśmy karty z cytatami o obcowaniu z książką w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców Gorzyc-dom kultury, biblioteka publiczna , szkoła , przychodnia , bank, przystanek , kawiarnia ,salon fryzjerski , tablice ogłoszeniowe. Chcieliśmy w ten sposób zainteresować akcją jak największe grono czytelników. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy również ks. Wojciecha Kanię z diecezji sandomierskiej, który z zamiłowania jest poetą i dziennikarzem. Wspólnie czytaliśmy wiersze o wyborach życiowych , przyjaźni , dylematach ludzkich , a także o ,,Aniołach , które dodają skrzydeł i żyją wokół nas’’. Uczniowie z ogromnym przejęciem wsłuchiwali się w słowa mówiące o życiu każdego z nas, o tym , co w nim jest najważniejsze. Wybór poezji ks. Wojciecha Kani nie był przypadkowy .Chciałyśmy zainteresować młodzież poezją i zachęcić do jej czytania, a także pokazać drogę ,którą idziemy – tę wspólną wszystkim ludziom , drogę codziennych wzlotów i upadków i tę specyficzną , indywidualną, właściwą konkretnemu człowiekowi-drogę życia.,, Dzień z książką ‘’umilony został przepięknym występem wokalnym Sylwii Krzaczkowskiej i Natalki Kiliańskiej z klasy ITE . Małgorzata Sagan – autorka wstępu do tomiku mówi ,że ,,wiersze ks.Kani znajdują się pomiędzy ,,Pieśnią o Bogu ukrytym’’ Karola Wojtyły a ,,Na osiołku’’ ks.Jana Twardowskiego .Te subtelne wiersze ujmują ciepłem i tkliwością , dotykają najczulszych strun ludzkiego serca ‘’i dlatego były one godne zaprezentowania podczas ogólnopolskiej akcji ,,Jak nie czytam , jak czytam’’.

Skip to content