Zaznacz stronę

13 listopada 2015r. uczniowie z Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach pod kierunkiem pani Magdaleny Motas-Korzonek oraz pani Małgorzaty Laskowskiej czytali przedszkolakom bajki. Rozmowy na temat ulubionych bajek, wspólne tańce i zabawy sprawiły, że piątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i młodzieży.

 

 

Spotkanie odbyło się ramach realizacji projektu MEN dotyczącego rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Przemiła atmosfera ,mnóstwo atrakcji ,ogromne zainteresowanie dzieci, a także dla młodzieży miły powrót do lat dzieciństwa. Poprzez takie spotkania czytelnicze z najmłodszymi chcemy zachęcić do sięgania po bajeczki ,a w kolejnych etapach edukacji do zafascynowania książką. Dzięki możliwości czytania pobudzamy naszą wyobraźnię , uczymy się myśleć, rozwijamy umiejętność wysławiania się, poprawiamy koncentrację i wzbogacamy nasze słownictwo. Czytanie  zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera ,chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury. Bardzo ważnym elementem, który łączy małego czytelnika z tekstem jestilustracja. Przyciąga ona uwagę dziecka, zachęca do zainteresowania się treścią i opowiadania na jej temat. Dzieciom z najstarszych grup przedszkolnych zaproponowaliśmy opowiadanie treści książki na podstawie kolejnych ilustracji, wyszukiwanie postaci na obrazkach, a także porównywanie wyglądu bohaterów lub czynności, które wykonują. Ilustracje są doskonałym ćwiczeniem mowy i spostrzegawczości. Pamiętajmy ,że książki wymagają od człowieka aktywnego uczestnictwa i zaangażowania, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię. Czytając książkę dziecko tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody.   Mamy nadzieję ,że dzięki cyklom  spotkań z najmłodszą grupą czytelniczą uda nam się zachęcić do czytania  jak największe grono przyjaciół książki.

Skip to content