Zaznacz stronę

Zespół Szkół w Gorzycach od pięciu lat uczestniczy w kolejnych edycjach międzynarodowej wymiany młodzieży Comenius. W tym okresie ponad 80 uczniów brało udział w zagranicznych wyjazdach. W dniach 27 – 29 maja 2015 r. dziesięcioosobowa grupa młodzieży pod opieką trójki nauczycieli wyjechała do Brukseli. Głównym celem wyjazdu było poznanie prac Parlamentu Europejskiego.Dla większości uczestników dużym przeżyciem był już sam lot samolotem – jedynym uczestnikiem wyprawy mającym „doświadczenia lotnicze” była pani Renata Stadnik – Komórkiewicz, koordynator projektu

Jako nauczyciel fizyki mam świadomość sił i naprężeń jakich doznają części 45 tonowego samolotu przy szybkości startowej ponad 290km/h i nie jest to wiedza najmilsza dla pasażera – mówi Tomasz Mękal, nauczyciel fizyki w gorzyckiej szkole.
Uczestnicy wyjazdu do Brukseli zwiedzili Stare Miasto: Gotycki Ratusz, Katedrę oraz Muzeum Miejskie zwane Domem Króla. Wszystko to poprzedzone widokiem imponujących, nowoczesnych wieżowców o zróżnicowanych kształtach i kolorystyce

Mieliśmy okazję zwiedzać Muzeum Czekolady gdzie kosztowaliśmy słynne belgijskie słodkości, uczestniczyliśmy w warsztatach własnoręcznie wykonując przepyszne czekoladki – mówi Michał, uczeń klasy trzeciej technikum mechanicznego. Podziwialiśmy również Manneken Pis- figurkę chłopca znaną na całym świecie i odwiedzaną przez miliony turystów – dodaje Michał.
Drugi dzień w stolicy Unii Europejskiej w całości poświęcony był na zwiedzanie Europarlamentu. Delegacja z Zespołu Szkół w Gorzycach spotkała się z europoseł Elżbietą Łukacijewską, która opowiedziała jak wyglądają prace w parlamencie, udzieliła odpowiedzi na pytania uczniów, a następnie wszyscy udali się zwiedzać Parlamentarium.

 

Dzięki najnowszej technice mogliśmy odbyć wirtualną wycieczkę po Europie i wziąć udział w symulacji głosowania. Zobaczyliśmy Parlament Europejski z nowej, innej perspektywy. Interaktywne ekrany multimedialne zabrały nas w podróż przez historię integracji europejskiej i pokazały, jak UE wpływa na nasze codzienne życie – mówi Renata Stadnik – Komórkiewicz, nauczyciel języka angielskiego w gorzyckiej szkole i koordynator projektu. 
Ten dzień był pełen niespodzianek, po wyjściu z Parlamentarium w drodze do Parlamentu gorzycka delegacja spotkała królową Belgów małżonkę króla Alberta, która zasiadała na tronie od 1993 do 2013 roku.
Następnie uczestnicy wyjazdu dotarli do Atomium – monumentalnego modelu kryształu żelaza, powiększonego 165 miliardów razy, symbolu Brukseli, gdzie spotykają się sztuka i nauka. Model ten został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć „wieku atomu”

Pobyt w Brukseli upłynął bardzo szybko. Plan pobytu i zwiedzania okazał się bardzo ciekawy i bogaty. 
To było naprawdę wspaniałe doświadczenie. Wyjazd był fantastyczny i bardzo pouczający, ponieważ dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o historii, społeczeństwie i kulturze innego państwa oraz pracy Parlamentu Europejskiego – mówi Natalia, uczennica Zespołu Szkół w Gorzycach

Skip to content