Zaznacz stronę

“Fotografia jest nie tylko odbitką na papierze światłoczułym, jest także zwierciadłem świata, czasem krzywym, kiedy indziej wiernym, jest przedłużeniem w czasie ulotnego spojrzenia oka, jest narzędziem urabiania umysłów.”

                                                                                 Urszula Czartoryska

Dzięki uprzejmości lokalnego fotografa pana Piotra Kiełbasy młodzież Zespołu Szkół w Gorzycach uczestniczyła w warsztatach fotografii. Piotr Kiełbasa fotografią interesował się od dziecka .Ta pasja trwa do dzisiaj. Pierwszą swoją wystawę fotograficzną przygotował jako uczeń technikum w Nisku. Obecnie jest znanym fotografem nie tylko w naszym środowisku .Potrafi dzielić się swoją pasją z innymi , min. prowadzi zajęcia w kole fotograficznym ,,Kadr’’ w Stalowej Woli. Spotkanie składało się z kilku części. Pierwsza ,to część teoretyczna , w której pan Piotr przybliżył historię fotografii, wspomniał o prekursorach i wynalazcach aparatów fotograficznych. Następnie przedstawił zalety oraz rodzaje fotografii. Uczniowie mogli obejrzeć różne rodzaje aparatów fotograficznych od tych najstarszych typu camera obscura po nikon .Dowiedzieli się także ,jaką funkcję pełni przysłona , migawka , obiektyw, wyświetlacz, czujnik obrazu ,statyw ,czułość ISO. Kolejnym etapem była część praktyczna. Wspólnie z panem fotografem stworzyliśmy mini studio fotograficzne na szkolnym korytarzu. Były portrety, zdjęcia grupowe, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się fotografie robione za pomocą zastosowania obiektywu ,,rybie oko’’. Młodzież miała także możliwość obejrzenia foto albumów min. autorstwa pana Piotra Kiełbasy . Duże wrażenie na uczniach  zrobiła fotografia na szkle zwana kolodionową, która  polega na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodkiem srebra), w wyniku czego powstaje na niej negatywowy obraz. Uczniowie Zespołu Szkół w Gorzycach w sposób aktywny uczestniczyli w tych warsztatach. Taki sposób prowadzenia zajęć jest ciekawy ,aktywizuje wszystkich uczniów i w nieszablonowy sposób pozwala prowadzić zajęcia edukacyjne. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć tradycyjnego selfie. Zespół Szkół w Gorzycach daje możliwość wszechstronnego rozwoju zainteresowań  uczniów, zarówno w dziedzinie technicznej, jak i kulturalno-artystycznej.

Skip to content